Aktorstwo a nieśmiałość
Jako że każdego dnia w TV lub internecie patrzy się na aktorów i aktorki, to wiele osób zaczyna marzyć o zostaniu gwiazdą filmową. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych, ale bez ciężkiej pracy niewiele się osiągnie. Starania zostaną jednak w końcu docenione. Niektórzy zaczynają od niewielkiej roli w paradokumencie albo nagrywają filmy na YouTube. Najważniejsze będzie to, aby zacząć działać, zdobywać wiedzę i nowe umiejętności.
Czy zajęcia z aktorstwa mogą pomóc nieśmiałości? Jak to wygląda w praktyce?
Nieśmiałość może niektórych wręcz paraliżować. Nierzadko jest tak, że zapomina się o tym, co chciało się powiedzieć. Warto jednak wiedzieć, że można temu przeciwdziałać. Wszystko rozgrywa się w umyśle, dlatego wystarczy zmienić tok myślenia, spojrzeć na to z innej strony. Oczywiście można też skorzystać z różnych metod, które pomogą zażegnać problem z nieśmiałością. Świetnie sprawdzają się zajęcia aktorskie. Działają one jak coś w rodzaju terapii. Jest to świetna opcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warsztaty aktorskie umożliwiają wyrażanie swoich emocji i poznanie technik relaksacyjnych. Wszystko to pomaga uporać się z natłokiem myśli i dotychczasowymi nawykami. Przez sztukę można nawet leczyć kompleksy. Zajęcia aktorskie sprzyjają otwieraniu się na innych, zachęcają do poznawania siebie nawzajem. Można liczyć także na wzrost pewności siebie, dlatego będzie to świetna opcja dla osób nieśmiałych, które boją się wystąpień publicznych i unikają tłumów.
Czy wiesz, jakie cechy powinna mieć dobra aktorka lub aktor?
Nie każdy aktor będzie rozpoznawalny. Istotne jest to, aby zdobyć rolę w dobrym filmie lub serialu cieszącym się sporą oglądalnością. Oczywiście niezwykle ważne są cechy charakteru. Wiele rzeczy można zagrać, ale osobowość ma ogromne znaczenie. Budowanie wizerunku to jedno, ale trzeba mieć najpierw jakieś podstawy. Dobra aktorka jest wyrazista, uzdolniona, wzbudzająca ciekawość wśród odbiorców. Nie można bazować wyłącznie na wyglądzie. Znaczenie ma również odporność na stres, kreatywność, umiejętność improwizowania, wrażliwość. Istotne są wiara we własne umiejętności i siły, niepodatność na krytykowanie. Liczą się także poczucie humoru, dystans i spontaniczność.
Bardzo ciekawy tekst. Podoba mi się, że zwracasz uwagę na różnice między aktorstwem a nieśmiałością. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawe zobaczyć, jak ludzie zachowują się, gdy myślą, że nikt ich nie obserwuje.