Zatrzymanie nieletniego przez policję – kiedy jest możliwe?

Do zatrzymania osoby nieletniej przez policję może dojść w różnych sytuacjach. Kiedy najczęściej ma miejsce takie zatrzymanie? Jakie ma ono skutki?

W jakich sytuacjach policja może zatrzymać nieletniego?

Nieletni, czyli według przepisów prawa karnego osoba w wieku 13-17 lat, może być zatrzymany w różnych sytuacjach przez policję. Kiedy najczęściej dochodzi do takich zatrzymań?

Policja może przykładowo zatrzymać nieletniego w następujących sytuacjach:
– jeśli nieletni popełnił przestępstwo lub wykroczenie, na przykład może być to kradzież, włamanie, akty wandalizmu, stosowanie narkotyków, picie alkoholu
– jeśli jest podejrzany o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia
– jeśli znajduje się bez wymaganej opieki
– jeśli jest niebezpieczny dla siebie lub innych
– jeśli jest poszukiwany

W przypadku zatrzymania nieletniego policja powinna jak najszybciej poinformować jego rodziców lub opiekunów prawnych o zaistniałej sytuacji.

Nieletni po zatrzymaniu, podobnie jak dorośli, ma prawo do obrony, zachowania milczenia i może skorzystać z pomocy adwokata oraz skontaktować się z rodzicem, opiekunem.

Co grozi zatrzymanemu nieletniemu?

Jeśli nieletni zostanie zatrzymany przez policję, wówczas wobec niego mogą być zastosowane odpowiednie środki, o czy mówi ustawa o postępowaniu nieletnich, obecnie znowelizowana do ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Wśród skutków zatrzymania nieletniego znajdują się między innymi:
– przesłuchanie przez policję
– skierowanie sprawy do sądu rodzinnego
– umieszczenie w policyjnej izbie dziecka
– skierowanie do specjalistycznego ośrodka opieki nad nieletnimi, na przykład ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich
– skierowanie do placówki leczniczej
– zastosowanie nadzoru kuratorskiego

Konsekwencje zależą od rodzaju popełnionego przestępstwa lub wykroczenia, a także od indywidualnych okoliczności i historii przestępczej danej osoby nieletniej.

W przypadku osób nieletnich szczególną rolę odgrywa ich dobro, dlatego też sprawy nieletnich są rozpatrywane przez sąd w sposób indywidualny.

Źródło: https://nieletni.pl/category/postepowanie-w-sprawach-nieletnich/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *